Czym jest Joga Śmiechu?


Joga śmiechu została zapoczątkowana przez doktora medycyny Madana Kataria z Indii, który wraz z 5 ludźmi rozpoczął praktyki w parku, w Mumbaju w 1995 roku. Pomysł praktykowania jogi śmiechu szybko się rozprzestrzenił i dziś mamy 6000  klubów śmiechu w ponad 70 krajach.

Joga śmiechu to wyjątkowa koncepcja, która zakłada, iż każdy może śmiać się bez powodu, nie polegając na humorze, żartach czy komedii. To przekonanie opiera się na naukowym fakcie, że mózg nie rozróżnia świadomie wywołanego „sztucznego” śmiechu od prawdziwego, w obu wypadkach można zyskać wiele fizjologicznych i psychologicznych korzyści.

Wobec tego wprowadzamy śmiech na zasadzie ćwiczenia w grupie, ale dzięki kontaktowi wzrokowemu i dziecięcemu duchowi zabawy, wkrótce uruchamia się prawdziwy i zaraźliwy śmiech.

Powodem, dla którego nazywamy tę praktykę „jogą śmiechu” jest przeplatanie ćwiczeń wywołujących śmiech z ćwiczeniami oddechowymi z  jogi. To dostarcza tlenu do ciała i mózgu, co sprawia, że człowiek czuje się zdrowo i energicznie.Czemu warto praktykować Jogę Śmiechu?

Przede wszystkim śmiech to zdrowie. Zostało to udowodnione w wielu badaniach naukowych. Redukuje hormony stresu, w zamian uwalnia endorfiny zwane hormonami szczęścia, co wydatnie wpływa na poprawę samopoczucia. Ponadto wzmacnia system immunologiczny, poprawia i reguluje krążenie a także dotlenia cały organizm i poprawia wydolność oddechową.

By uzyskać naukowo udowodnione korzyści ze śmiania się, musimy śmiać się bez przerwy, przez co najmniej 10 do 15 minut. Ponieważ w jodze śmiechu, śmiech jest wywoływany przez ćwiczenia, możemy go przedłużyć ile chcemy. Z drugiej strony, „naturalny” śmiech, który zdarza się nam w codziennych sytuacjach  trwa tylko przez kilka sekund, za krótko by zapoczątkować fizjologiczne i biochemiczne zmiany w naszym ciele.

Jako, że głośny śmiech może nie być akceptowany społecznie, kluby śmiechu zapewniają bezpieczne środowisko, gdzie każdy może śmiać się głośno i beztrosko, bez żadnych społecznych konsekwencji.

Naturalny śmiech, który towarzyszy nam przez całe życie, zależy od wielu czynników i warunków, a często nie mamy zbyt wielu powodów, które mogą sprawić, że będziemy się śmiać. Dzięki jodze śmiechu, nie pozostawiamy go przypadkowi i możemy zacząć się śmiać nawet wtedy, gdy do śmiechu nam nie jest. To dobry sposób na radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami i trudnościami. Regularna praktyka zwiększa poziom optymizmu, poprawia naszą inteligencję emocjonalną, a co za tym idzie relacje z innymi.

Zapraszam na indywidualne spotkania on-line na Skypie bądź Messagerze.
W godz. 20.00 – 22.00 jeśli chcesz możesz pośmiać się ze mną
.